Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte kış mevsimine özgü olan sebzelerde manav reyonlarında yerlerini almaya başladı. Kışın sıkça tükettiğimiz maliyet bakımından da uygun olan ve herkesin bütçesine hitap eden sebzelerden biride pırasa olmuştur. Ancak birçok kişi tarafından ve özellikle çocuklar tarafından pek sevilmeyen pırasa, sağlık açısından bakıldığında ise oldukça faydalı sebzelerden biridir. Bu nedenle sağlık bakımından tüketmemiz gereken pırasa aynı zaman da lif açısından da zengin bir sebzedir. Eğer pırasanın yapıldığını bilmiyor ve merak ediyorsanız işte sağlıklı mı sağlıklı zeytinyağlı pırasa yemeği tarifi sizlerle.

Malzemeler:

– 3 ya da 4 boy pırasa

– Yarım su bardağı zeytinyağı

– Yarım çay bardağı kadar pirinç

– 2 adet havuç

– 1 adet kuru soğan

– Yarım limonun suyu

– 2 adet domates

– Göz kararı tuz

– Yarım yemek kaşığından biraz fazla salça

Hazırlanışı:

İlk olarak pırasaları yıkadıktan sonra parmak eni büyüklüğünde keserek suda bekletin. Daha sonra havuçları dilerseniz yuvarlak dilerseniz küp küp doğrayınız. Soğanımızı yemeklik doğradıktan sonra yağın içinde pembeleşene kadar kavuruyoruz. Soğanlar kavrulduktan sonra salçayı ekleyin ve 1-2 dakika kavrulduktan sonra havuçları ilave eidn. Havuçlar 5-10 dakika kısık ateşte kavrulduktan sonra küçük küçük doğranmış domatesleri ekleyip ardından pırasalarıda üzerine ilave edin. Bütün malzemeler 6-7 dakika kavrulduktan sonra 2 su bardağı suyu ekleyin ve yıkanmış yarım çay bardağı pirinci ekleyin pişirmeye bırakın. Limonu dilerseniz yemeğin altını kapattıktan sonra dilerseniz sofranızda ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yemek tarifleri, pırasa yemeği, zeytinyağlı pırasa yemeği, pırasa yemeği tarifi, pırasa yemeği nasıl yapılır, pırasa yemeği için malzemeler, kolay yemekler, zeytinyağlı yemekler, sağlıklı yemekler, kalorisi düşük yemekler