Piren Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Piren Otu 
Piren Otu 

Piren Otu Nedir?

Piren otu bileşikgiller familyasında bulunan bir ottur. Boyu 25-30 santim kadar uzayabilir. çiçek açmayan hali sarı çiçek açtığı zaman ise beyaz renkte yapraklara sahip bir çiçek oluyor. Piren otunun içeriğinde %5 uçucu yağ ve sapit yağ bulunur. Ayrıca içerisinde reçine ve piretrin gibi maddeler de bulunur. Piren otu sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Piren Otu

Piren Otu Ne İşe Yarar? 

Piren otu içerisindeki piretrin sayesinde kene ve pire gibi kan emen böcekler için oldukça zehirlidir. Kediler, köpekler ve insanlar için daha az zehirlidir. Piren otuna dokunan kan emici hayvanlar üzerinde öldürücü bir etkiye sahiptir. Bu nedenle piren otunu toplanır ve güzelce kurutulur, daha sonra da toz haline getirilerek  kullanılabilir.

Piren Otu

Piren Otu Faydaları Nelerdir? 

Piren otu çiçek açtığı zaman papatyaya benzeyen bir bitkidir. Bu yüzden çoğu kişi tarafından duyulmamış ve pek bilinmeyen bir bitkidir. Ama bu bitkinin sağlığa faydaları oldukça fazladır. Biz de sizler için bu gün piren otunun faydalarından bahsedeceğiz. İşte piren otunun faydaları;

  • Piren Otu adından da anlaşılacağı gibi, başta pireler olmak üzere bir çok böcek üzerinde etkilidir. (Hamam böceği, tahta kurusu, kene, karınca ve örümcek.) Tozunu evinize döktüğünüz zaman evinizi  bu böceklere karşı korumaktadır.
  • Piren Otu adet düzenleyici bir etkiye sahiptir.
  • Piren Otu ateş düşürücü olarak kullanılır.
  • Piren Otu kulak çınlamasını geçirir.
  • Piren Otu baş dönmesini ortadan kaldırır.
  • Piren Otu doğum sırasında hissedilen acıyı azaltır.
  • Piren Otu sivilceleri kurutur.
  • Piren Otu cilt sorunlarını ortadan kaldırır.

Piren Otu

Piren Otu Nerede Yetişir? 

Piren otunun ana vatanı Kafkasya’dır. Ülkemizde en sık Erzurum’da yetişir.  Avrupa ve Asya ülkelerinde yetişebilen bir bitkidir. Ülkemizde de yetiştirilen bir bitkidir. Piren otu yıllık ve otsu yapıda olan bir bitkidir. Dünya üzerinde vahşi yaşama sahip olan her yerde görülebilir. Bu ot Amerika’nın Colorado, Montana, Washington ve Wyoming gibi eyaletlerinde sağlığa zararlı olduğu düşünüldüğü gerekçesiyle yetiştirilmesi ve kullanılması yasaktır.

Piren Otu

Piren Otu Zararları Var Mıdır? 

Piren otu normalde zehirli bir bitkidir. Bu nedenle doğadan direkt olarak toplanıp kullanılmamalıdır. Toz haline getirilmiş şekilde kullanıldığı zaman bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Fakat yine de kullanırken dikkat edilmelidir.