Midye Böreği

Davetlerde, günlerde, partilerde, doğum günü kutlamalarında mutlaka donatılmış bir masa ile karşı karşıya kalırız. Birbirinden farklı lezzetleri bir araya getiren bu masa da genelde şekilleri nedeniyle tatlılar dikkatimizi çeker. Fakat asıl lezzeti ile bizleri büyüleyen her zaman börek olmuştur. Farklı içler ile hazırlanmış börekler hem doymamızı sağlarken hemde farklı lezzetler ile tanışmamıza neden olur. Klasik börek şekillerin dışına çıkmanızı sağlayarak hem farklı görüntüsü, içeriği ile sizi şaşırtacak ve başkalarının sizden tarifini isteyecek olan midye böreğini sizlerle paylaşacağız.

Malzemeler:

– 3 adet yufka

– Peynir

– Maydanoz

– 2 yemek kaşığı tereyağı

– 1 çay bardağı su

– 1 yumurta sarısı

Hazırlanışı:

Yufkalar 4 eşit parçaya bölünür. Bir parçası alınarak geniş tarafı size doğru olacak şekilde masaya serilir. Üzerine erittiğiniz tereyağı ve su karışımını sürün. Yufkanın sivri ucu ve geniş kenarının ortası tutularak yufka büzülür kelebek şekli verilir. Kanat kısımlarını çevirerek lale şeklinde olacak şekilde birleştirilir. Birleştirilen yere peynirli harç konulur ve kenarlarını kapatılarak sigara böreği sarar gibi kalın bir şekilde sarılır. Tüm yufkalara aynı işlem tekrarlanır. Börekler yağlanmış tepsiye dizilerek Üzerine yumurta sarısı sürülerek 180 derecede kızarana kadar pişirilir. Ayrıca 3 adet yufkadan toplamda 12 adet midye böreği çıkmaktadır. Afiyet olsun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yemek tarifi, yemek tarifleri, börek tarifi, değişik börek tarifi, midye böreği, farklı börek tarifleri, midye böreği nasıl yapılır