Mercimek Çorbası Tarifi

Malzemeler

10 kişilik

2 su bardağı kırmızı mercimek

1 adet soğan

1 adet havuç

1 çay bardağı sıvıyağ

2 çorba kaşığı tereyağı

3 çorba kaşığı un

4 bardak sıcak su

2 bardak soğuk su

1 çorba kaşığı tuz

2 çay kaşığı kekik

2 çay kaşığı karabiber

2 çay kaşığı kuru nane

1 tatlı kaşığı pul biber

Soğanın kabuklarını soyun ve çok ince bir biçimde doğramaya özen gösterin. Bir tencereye 1 çay bardağı sıvıyağı dökün. Dilimlediğiniz soğanları bu tencerede kavurun. Bu arada 1 adet havucu küçük küçük doğrayın ve soğanlarla birlikte 1-2 dakika daha kavurun. 2 su bardağı kırmızı mercimeği musluğun altında bir süzgeç yardımı ile iyi bir şekilde yıkayın. Çorbanızın renginin güzel olması için mercimeği iyi yıkamanız gerekmektedir.

mercimek

Yıkadığınız mercimeği tencereye dökün. Kavurduğunuz soğan ve havuçlarla birlikte mercimeği 7-8 dakika arası kavurmaya devam edin. 4 bardak sıcak suyu mercimeklerin üzerine dökün. Mercimekleri 20 dakika boyunca orta ateşte pişirin. Pişirme sırasında devamlı karıştırmayı ihmal etmeyin. Haşladığınız mercimeği başka bir kaba süzgeç yardımı ile yavaş yavaş süzerek aktarın. Bu şekilde posanın süzgeçte kalmasını sağlamış olursunuz. Süzülen mercimeğin koyuluğuna göre üzerine soğuk su ekleyerek kıvamını ayarlayın. Süzme işlemi yerine mikseri kullanarak da posanın yok olmasını sağlayabilirsiniz.

kirmizi-mercimek-corbasi

Bu sırada ayrı bir tencerede 2 çorba kaşığı tereyağını eritin. Tencereye 3 çorba kaşığı unu ilave edin.2-3 dakika unu kavurun. 2 bardak soğuk suyu üzerine ilave edin. Suyu eklerken, tüm malzemeyi çırpma teli ile karıştırmaya devam edin. Süzdüğünüz ya da mikserden geçirdiğiniz mercimeği orta ateşteki miyanenin üzerine sürekli çırpma teli ya da kaşıkla karıştırarak yavaş yavaş dökün. Dökme işleminden sonra 1-2 dakika daha kaynatın.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

çorba tarifi, mercimek çorbası, tarif, akşam yemeği, mercimek çorbası nasıl yapılır, mercimek çorbası tarifi, kırmızı mercimek çorbası