Ketojenik Beslenme Ve Ketojenik Diyet İle Formda Kalın!

Ketojenik Diyet
Ketojenik Diyet

Ketojenik Beslenme Nedir? Ketojenik Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ketojenik Diyette Neler Yiyebiliriz? 

Ketojenik Beslenme

Ketojenik Beslenme Nedir? 

Son günlerde pandemi dolayısı ile dışarı çıkmamaya özen gösteriyoruz. Evde kalıyoruz ve evde yapacağımız şeyler kısıtlı olduğundan dolayı çoğunlukla hareketsiz kalıyoruz. Bu nedenle kilo almaya başlıyoruz. Evde spor yapmak da oldukça sıkıcı ve zor olduğundan dolayı bu duruma engel olamıyoruz. Ama son zamanlarda trend olan ketojenik beslenme sayesinde formumuzu koruyabilir ve daha mutlu yaşayabiliriz. Ketojenik beslenme fazla kilo almanızı önleyecek hatta kilo vermenizi sağlayacak beslenme şeklidir. Diğer bir adı ile “Ketojenik Diyet” olarak da bahsedebiliriz. 

Ketojenik Beslenme

Ketojenik Diyeti Nedir? 

Ketojenik diyet vücudumuzun normalden daha hızlı bir şekilde yağ yakmasına ve kilo vermemize yardım edecek yiyecekler ile düzenli bir şekilde beslenmemizdir. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacak mükemmel bir diyettir. Ketojenik diyet vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerden yeteri kadar alıp sağlıklı bir yaşam sürdürmemize yardım edecektir. 

Ketojenik Diyet

Çalışan insanlar ve öğrenciler için bu diyet biraz daha faydalı olacaktır çünkü iş yerlerinde ve okulda yediğimiz yiyecekler sınırlı ve çoğunlukla sağlıksızdır. Ama ketojenik diyet sayesinde sağlıklı bir şekilde beslenmeniz mümkün. Gün içerisinde yediğimiz yiyeceklerin çoğunda glikoz bulunur. Glikoz ise en az şeker kadar sağlıksızdır. Glikoz karbonhidratın yapı taşlarından birisidir. İnsan metabolizmasının en çabuk enerjiye dönüştürdüğü besin maddesidir glikoz. Yani ne kadar çok glikozlu yiyecek tüketirsek o kadar çok ve çabuk acıkırız. 

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet sayesinde vücudumuza daha az karbonhidratlı yiyecek girecek dolayısıyla vücudumuzun karbonhidrat oranı düşecektir. Bu sayede vücudumuzun enerji kaynağı glikoz değil de yağ olacaktır. Bu sayede aç kalmadan sağlıklı bir şekilde yağlarınızı yakacak ve fazla kilolarınızdan kurtulacaksınızdır. 

Ketojenik Diyeti Nasıl Yapılır? 

Ketojenik diyet diğer diyetlerden oldukça farklıdır. Eğer ketojenik diyet hakkında bir bilgiye sahip değilseniz birazdan okuyacaklarınıza çok şaşıracaksınız. Ketojenik diyeti diğer diyetlerden ayıran özellik karbonhidratı olabildiğince azaltıp onun yerine yağ tüketmektir. Evet sadece yağ tüketerek diyet yapabilirsiniz tabii ki ama bu yağların sağlıklı olmasına özen göstermelisiniz. 

Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir? 

Ketojenik diyet doğal yağlar ile beslenerek hem aç kalmadan hem de sağlıklı bir şekilde beslenerek diyet yapmaktır. Bu nedenle vücudumuzdan karbonhidratı uzaklaştırarak tamamen doğal bir şekilde diyet yapmış oluruz peki bu diyetin faydaları nedir. 

 • Hızlı ve düzenli bir şekilde kilo kaybetmenize yarar. Eğer ketojenik diyet yapmaya başladıysanız asıl nedeni büyük ihtimalle kilo vermektir. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Ketojenik beslenerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. 
 • Kan şekerinizin düzenlenmesinde büyük rol oynar. Ketojenik beslenmeye başladığınız zaman vücudunuza artık şeker normalden daha az girmeye başlıyor. Bu nedenle vücudun glikoz üretimi gereğinden fazla olmuyor.
 • Konsantrasyonunuzu yükseltir. Vücudumuz enerji kaynağı olarak glikozu kullandığı zamanlarda çok sık bir döngüye girer ve bu durum beynimizi yorar. Sürekli bir şeyler yemeyi düşünürüz. Fakat ketojenik diyet sayesinde vücudunuzun enerji kaynağı yağ olacak ve bu döngü azalacak açlık hissiniz azalacak bu sayede de konsantrasyonunuz artacaktır. 
 • İştahınızı kontrol etmenizi sağlar. Bazı zamanlar tok olsak da iştahımız açık olduğu için sürekli bir şeyler yeme isteği uyanır ve kendimizi tutamayıp yemek yeriz. Ama ketojenik diyete başladığınız zaman iştahınızı kontrol altına alır ve daha düzenli bir şekilde yemek yersiniz. 
 • Enerjinizi arttırır. Vücudunuz enerji kaynağı olarak yağ yaktığı için vücudunuzdaki fazla yağlar yakılırken bol enerji dolarsınız. 

Ketojenik Diyette Neler Yiyebiliriz? 

Ketojenik diyette neler yiyip neler yiyemediğiniz oldukça önemlidir. Eğer bu diyete başlayacaksanız kesinlikle vaz geçmeniz yiyecekler var. Bunları öncelikle bir görsel ile ele alalım daha sonra da açıklamasını yapalım. 

Ketojenik Diyet

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere glikoz oranı yüksek olan tüm yiyeceklerden tamamen uzak durmanız gerekiyor. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini çoğunlukla et ve et ürünlerinden alacaksınız. Vücudunuzun tatlı ihtiyacınızı da bazı meyvelerden karşılayacaksınız. Tatlıyı hayatınızdan çıkarmanız gerekecek. 

Ketojenik diyette yasak olan yiyecekler;

 1. Unlu mamullerin tamamı 
 2. İşlenmiş et (sosis ve salam gibi)
 3. Yüksek karbonhidratlı yiyecekler (patates gibi)
 4. Yüksek şeker içeren besinler (mısır gibi)
 5. Alkol
 6. Şekerli mısır gevrekleri

Ketojenik diyette yasak olmayan yiyecekler;

 • Doğal yağlar (hindistan cevizi yağı ve Zeytin yağı gibi)
 • Kuru yemişler (fındık, fıstık, ceviz, kaju gibi)
 • Yumurta
 • Beyaz et
 • Kırmızı et
 • Mantar
 • Bol lifli sebzeler
 • Domates
 • Süt hariç süt ürünleri tüketilebilir. 
 • Avokado
 • Balık
 • ve benzeri…

Ketojenik diyet