Hünkar Beğendi Tarifi

Hemen hemen birçok kişinin severek tükettiği protein yönünden zengin besinlerden biride kırmızı et olmuştur. Hem farklı sunumları hem de farklı pişirme teknikleri nedeniyle herkesin damak tadına uyabilen et sıkça olmasada tükettiğimiz besinlerdendir. Özellikle yöresel lezzetler içerisinde sıkça yer alan kırmızı et aynı zamanda yeteri miktarda tükettiğimiz taktirde sağlıklı olan bir besindir. Çeşitli tarifler içerisinde yer alan etin sevilerek tüketildiği yemeklerden biride hünkar beğendi olmuştur. Hem patlıcanın hemde etin farklı sunumuyla yapılan ve lezzeti ile sizleri büyüleyecek hünkar beğendi tarifi.

Malzemeler:

– 500 gr kuşbaşı et,

– 1 domates,

– 2 büyük soğan,

– 1 biber,

– Tuz ve karabiber,

– 1 kaşık tereyağı ya da sıvı yağ.

Beğendisi İçin:

– 3 patlıcan,

– 1 su bardağı süt,

– 1 buçuk yemek kaşığı un,

– 1 buçuk yemek kaşığı tereyağ,

– Tuz karabiber muskat,

– Kaşar rendesi.

Hazırlanışı:

İlk olarak eti kuşbaşı doğrayıp yapışmaz tencereye alıp yağla kavurmaya başlayın. Rengi biraz dönünce soğanları da iri küpler halinde doğrayın biberleride doğrayıp ekleyin ve etlerle beraber suyunu biraz salıp çekene kadar kavurun. Bir domatesi soyup küpler halinde doğrayın ve etin içine ekleyip karıştırın. Etler pişerken beğendiyi hazırlayın. Patlıcanları ocakta veya fıtında közleyip kabuklarını soyun ve ezerek mini mini doğrayın. Daha sonra bir tencereye tereyağı koyup eritin ve unu ekleyerek kavurun. Sonra patlıcanları, sütü ve baharatları koyup altını kapatın. Bir tabağa beğendi koyup üzerine etten koyarak sunuma hazır hale getirin. Afiyet olsun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yemek tarifleri, et yemekleri, et yemeği tarifleri, hünkar beğendi, hünkar beğendi tarifi, hünkar beğendi nasıl yapılır, hünkar beğendinin yapılışı, et yemeği tarifleri, hünkar beğendi için malzemeler, kuşbaşı et, güzel yemek tarifleri, yöresel yemekler